Muazzez İlmiye Çığ Özel Arşivi Açık Erişimde

Sumerolog, Bilim insanı, Tarihçi Muazzez İlmiye Çığ’ın Özel Arşivi, (2.94 metre-raf / 2.705 belge) açık erişimde!

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleştirilen “Arşiv ve Koleksiyonların Dijitalleştirilmesi, Kataloglanması ve Online Erişime Açılması Projesi (Şubat-Aralık 2021)” kapsamında, Özel Arşiv Koleksiyonu’nda yer alan Muazzez İlmiye Çığ Özel Arşivi, arşiv veritabanı üzerinden erişime açıldı. 

(bkz. http://kutuphane.puktacloud.com/medas/giris.php#katalog )

Arşivde, Çığ’ın yayınlanmış ve yayınlanmamış makaleleri, uzmanlık alanı ve özel ilgi alanları doğrultusunda topladığı makaleler; katıldığı ulusal ve uluslararası toplantı ve çeşitli etkinliklere ait davetiye, broşür, bildiri ve kartpostallar ile çerçeveli/çerçevesiz slaytlar, eski harfli Türkçe el yazısıyla yazılmış notlar, çeşitli dergi ve gazetelerde kendisiyle ilgili yayımlanmış haber ve makalelerin kupürleri, çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan yazıları, e-postalar, mektuplar ve resmi yazışmalar bulunmaktadır.
Prof. Dr. Firdevs Gümüşoğlu’nun, Muazzez İlmiye Çığ Özel Arşivi’nde yer alan Kramer’in mektuplarına ve Çığ’la yaptığı görüşmelere dayanarak hazırladığı ve uygarlık tarihinin *ilk*lerine katkı yapan iki bilim insanının dostluk hikâyesini anlattığı Samuel Noah Kramer’den Muazzez İlmiye Çığ’a Çiviyazılı Mektuplar kitabı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan (2021) çıkmıştır.
Muazzez İlmiye Çığ Özel Arşivi, Anadolu Medeniyetleri, medeniyetler tarihi ve medeniyetin kökenleri hakkında geniş bir bilgi yelpazesini içermektedir. Dolayısıyla bu arşiv, Türkiye’nin siyasi, kültürel ve sosyo-ekonomik tarihi ile Cumhuriyet tarihi hakkında zengin bir kaynaktır.

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CjCs3Fcg1Au/?utm_source=ig_web_copy_link

%d blogcu bunu beğendi: