S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

ozelarsiv.com nedir?

ozelarsiv.com, Türkiye’deki özel arşivlerin listesinin, Türkiye’deki özel arşivlerle ilgili toplu bir katalog çalışmasının, özel arşivlerle ilgili güncel bilgi, haber, duyuru, etkinlik vb. ve özel arşiv sahibi kişi ya da kurumların arşiv malzemelerini tanımlayabilecekleri örnek bir rehberin yer aldığı bir platformdur.

Özel Arşiv Listesi nedir?

Son yıllarda özel arşivlere artan ilgi, araştırmacıların çalışmalarında özel arşiv malzemelerini daha fazla kullanmalarına sebep olmuştur. Bu çerçevede, Türkiye’deki özel arşiv ve arşiv sahibi kurumlara tek bir noktadan erişim sağlanabilmesi amacıyla “Özel Arşiv Listesi” oluşturulmuştur.

Özel Arşiv Toplu Kataloğu nedir?

Araştırmacıların, Türkiye’deki özel arşiv sahibi kişi ya da kurumların açık erişimde olan arşivlerine tek noktadan erişebilmeleri, farklı arşivleri aynı anda inceleyebilmeleri için tasarlanmış bir katalogdur. Kataloğun bir diğer amacı araştırmacıları ilgili kurumlara yönlendirerek özel arşivlerin bilinirliğini ve görünürlüğünü arttırmaktır.

Özel arşivlerle ilgili başka ne tür bilgiler edinilebilir?

ozelarsiv.com da “Güncel” sayfasında, özel arşivlerle ilgili kitap, makale, haber, duyuru, sempozyum, konferans vb. gerçekleşen ve gerçekleşecek tüm bilgiler bir arada sunulacaktır.

Özel arşivlerle ilgili yardımcı kaynaklar sunulacak mı?

“Rehber” sayfasında özel arşivlerle ilgili “Temel Düzey Tanımlama” ve “Detaylı Tanımlama” tablolarıyla arşivlerini tanımlamak isteyen kişi ya da kurumlar için bir şablon, bilgi sayfası ve tanımlama örnekleri yer almaktadır. Bilgilerin güncellenmesi ve geliştirilmesi planlanmaktadır.

Kendi kişisel arşivimi “Özel Arşivler Toplu Kataloğu”nda erişime açabilir miyim?

Arşiv malzemelerinin telif hakları kapsamında “Özel Arşivler Toplu Kataloğu” altında oluşturulacak bir bölümde erişime açılabilmesi için gerekli destek sağlanacaktır.

Arşivimle ilgili destek alabilir miyim?

Arşivinizle ilgili diğer sorular için “Bize Ulaşın” sayfamızdan ve [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: