Necile Tevfik Özel Arşivi Açık Erişimde

Gazeteci, Yazar, Senarist, Ressam, Kadın Hakları Aktivisti Necile Tevfik’in (1911-1964) Özel Arşivi (0.30 raf-metre), Açık Erişimde!

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleştirilen “Arşiv ve Koleksiyonların Dijitalleştirilmesi, Kataloglanması ve Online Erişime Açılması Projesi (Şubat-Aralık 2021)” kapsamında, Özel Arşiv Koleksiyonu’nda yer alan Necile Tevfik Özel Arşivi, arşiv veritabanı üzerinden erişime açıldı.

(bkz. http://kutuphane.puktacloud.com/medas/giris.php#katalog)

Arşivde sessiz ve sesli sinema senaryoları, sinema teknikleriyle ilgili notları, öyküleri, öyküleriyle ilgili yazışmalar ve gazete kupürleri, eserlerinin Fransızca çevirileri, Cumhuriyet ve kadının durumuna ilişkin söylevler, Necile Tevfik’in fotoğrafı yer almaktadır. Babası Mehmet Tevfik’in Yusuf İzzeddin Efendi’nin çocukları hakkında gönderdiği mektupların taslakları, annesi Emine Naciye Neyyal’in Nizameddin Efendi’nin sağlık durumu hakkında gönderdiği telgraf, ablası Meliha Zafir Yenerden’in yazdığı şiirler ve Güzin Tevfik’in yazdığı bir şiir de arşivde bulunmaktadır.
Ayrıca İdare Heyeti üyeleri arasında yer aldığı Türk Kadın Birliği’ne (1. Dönem) ait belgeler, Uluslararası Kadınlar Birliği’nin 12. Kongresi’nde TKB’nin yürüttüğü hazırlık çalışmalarına ilişkin belgeler, isim listeleri, anket ve cevaplar, medeni kanuna ilişkin notlar, 1935 yılında Türk Kadın Birliği İdare Heyeti üyelerinin adresleri ve Birliğin feshine ilişkin haberler, tanıtım broşürleri, rapor özetleri, çalışma raporları, kampanya metinleri, Uluslararası Kadınlar Birliği’nin, 12. Kongre hazırlık belgeleri, Kongre karar taslakları, Komisyon kararları, Türk Kadınlar Birliği (2. Dönem) kuruluş öncesi çalışmaları, dernek tüzüğü ve Birliğin uluslararası ilişkilerine ilişkin belgeler, Rosa Manus’un, Lâtife Bekir’in, Şükûfe Nihal’in Necile Tevfik’e, Necile Tevfik’in Suzanne Grinberg’e yazdığı mektup da arşivde bulunan diğer belgelerdendir.

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CgToESfgH1n/?utm_source=ig_web_copy_link

%d blogcu bunu beğendi: